GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 11452164
*
nr 1145 2164
Keramik
5 delar, Upsala-Ekeby, bland annat Ingrid Atterberg, höjd: 5 - 27
Utrop:
400 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 november 2017
kl 18:43:08
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/10 15:08:28
1
150 kr
28/10 17:23:27
2
200 kr
7/11 04:51:06
3
300 kr
11/11 19:22:05
2
300 kr
11/11 19:22:05
3
300 kr (Budbetjänt)
20/11 18:35:18
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Tema
20 nov
Retro - 50/60-tal
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål från 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byråar, cocktailglas, fåtöljer, figuriner, ...
Läs mer om Retro - 50/60-tal
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby".
År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik svensk keramik svenska keramiker uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
5025 Assietter
12 st, Grindley, England
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:50
-
5252 Bordslampor
ett par, Keramik. Höjd: 58 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:47
-
5259 Burkar
2 st, Kina. Höjd: 11-11,5
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:59
-
5418 Fat
2 st, Ekeby, bland annat Ingrid Atterberg. Längd: ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:47
-
5045 Fat
Kina. Diameter: 15 cm
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:50
-
5087 Fruktfat
Jonathan Adler, "Eve", porslin. Längd: 45 cm. Djup..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:59
*
Keramik
Läs om budbetjänten
Läs mer om Retro - 50/60-tal
nr 1145 2164
Keramik
5 delar, Upsala-Ekeby, bland annat Ingrid Atterberg, höjd: 5 - 27
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 november 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/10 15:08:28 | 1 | 150 kr |
28/10 17:23:27 | 2 | 200 kr |
7/11 04:51:06 | 3 | 300 kr |
11/11 19:22:05 | 2 | 300 kr |
11/11 19:22:05 | 3 | 300 kr (Budbetjänt) |
20/11 18:35:18 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Tema
20 nov
Retro - 50/60-tal
PÃ¥ vÃ¥r populära retroauktion med fokus pÃ¥ 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremÃ¥l frÃ¥n 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byrÃ¥ar, cocktailglas, fÃ¥töljer, figuriner, ...Läs mer om Retro - 50/60-tal
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik svensk keramik svenska keramiker uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
5025 Assietter
12 st, Grindley, England
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:50 -
5252 Bordslampor
ett par, Keramik. Höjd: 58 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:47 -
5259 Burkar
2 st, Kina. Höjd: 11-11,5
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:59
-
5418 Fat
2 st, Ekeby, bland annat Ingrid Atterberg. Längd: ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:47 -
5045 Fat
Kina. Diameter: 15 cm
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:50 -
5087 Fruktfat
Jonathan Adler, "Eve", porslin. Längd: 45 cm. Djup..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:59